7 iemesli, kāpēc magnijs ir neaizvietojams Tavam ķermenim

Magnijs bieži tiek piemirsts, bet tas ir viens no vērtīgākajiem palīgiem mūsu ķermenī. Ikdienā tam nereti nepievēršam uzmanību, taču šis “klusais darbinieks” ietekmē ne tikai mūsu enerģijas līmeni un miega kvalitāti, bet arī muskuļu darbību, nervu impulsus, sirds veselību un pat glikozes metabolismu. Vai zināji, ka 60 – 65% no esošā magnija organisā atrodas kaulos, 25% atrodas muskuļos, bet atlikušais magnija apjoms organismā nonāk šūnu iekšienē un asinsritē? Šajā rakstā uzzināsi, kā magnijs ietekmē Tavu pašsajūtu, kādi ir tā galvenie ieguvumi veselībai, kur to atrast uzturā un kad lietot papildu uztura bagātinātājus
- Magnijs un enerģija: Kā tas palīdz uzlabot veiktspēju?
Magnijs ir ATP (adenozīntrifosfāta) molekulas sastāvdaļa – tā ir enerģijas deva visām šūnām organismā. Ja ir magnija deficīts, šūnas nevar saražot pietiekami daudz enerģijas, un mēs jūtamies noguruši, lēni un bez motivācijas. Šī ietekme ir īpaši jūtama pēc fiziskas slodzes vai stresa periodiem. Uztura bagātinātājs, piemēram, trīskāršais magnija komplekss (120 kapsulas) no TREC Vitality., var palīdzēt papildināt magnija rezerves un veicināt dabisku enerģijas atgūšanu.
2. Kā magnijs ietekmē nervu sistēmu un palīdz cīnīties ar stresu?
Magnijs darbojas kā informācijas plūsmas regulators starp nervu šūnām. Ja magnija līmenis ir zems, nervu sistēma kļūst hiperaktīva, kas var izraisīt trauksmi, nemieru vai miega traucējumus. Tas darbojas kā dabisks relaksants – palīdz nomierināties un atslābināties. Tieši tāpēc magnijs tiek iekļauts arī miegu veicinošos uztura bagātinātājos, piemēram, Trec Sleep-er , kas apvieno magniju ar augu ekstraktiem un L-triptofānu.
3. Magnijs muskuļu darbībai: Kā izvairīties no krampjiem un saspringuma?
Nav noslēpums, ka magnijs ir iesaistīts arī muskuļu darbībā. Kamēr kalcijs izraisa muskuļu saraušanos, magnijs palīdz tiem atslābināties. Ja magnija daudzums organismā nav pietiekamā apjomā, muskuļi paliek pastāvīgā saspringumā, kas var izraisīt krampjus, sāpīgumu un stīvumu.
Ja ikdienā izjūti izteiktu muskuļu saspringumu vai krampjus, magnijs palīdzēs muskuļiem atslābināties. Taču, intensīvas fiziskas slodzes, pastiprinātas svīšanas vai elektroītu disbalansa gadījumā, papildus noder arī kālijs – vēl viens būtisks minerāls, kas atbalsta nervu impulsus un muskuļu funkciju. Šādās situācijās lietderīgi izvēlēties kompleksus, kas apvieno gan magniju, gan kāliju.
4. Kā magnijs atbalsta sirds un asinsvadu veselību?
Magnijs stabilizē sirds aktivitāti, veicina normālu sirds ritmu un palīdz regulēt asinsspiedienu. Tas arī palīdz novērst asinsvadu spazmas un samazina iekaisumu – divus faktorus, kas saistīti ar sirds un asinsvadu slimību risku. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem ar augstāku magnija līmeni asinīs ir zemāks sirds slimību risks.
5. Magnijs un cukura līmenis: Kā tas ietekmē insulīnu un vielmaiņu?
Magnijs uzlabo insulīna jutību un palīdz glikozei iekļūt šūnās. Tas ir īpaši svarīgi cilvēkiem ar paaugstinātu risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu vai metabolisko sindromu. Magnija deficīts var tieši ietekmēt cukura līmeņa svārstības asinīs, radot gan nogurumu, gan vēlmi pēc saldumiem.
6. Miega kvalitātes uzlabotājs
Magnijs stimulē parasimpātisko nervu sistēmu – mūsu dabisko “bremžu pedāli”, kas palīdz nomierināties un aizmigt. Tas arī palīdz regulēt melatonīna – miega hormona – ražošanu. Ja vakaros jūties satraukts vai nespēj atslābināties, magnija papildus uzņemšana var būt vienkāršs risinājums mierīgam nakts miegam.
7. Kā magnijs veicina kaulu veselību un novērš osteoporozi?
Apmēram 60% no visa magnija organismā uzkrājas kaulos, un tas darbojas kopā ar kalciju un D vitamīnu, lai uzturētu veselu kaulu struktūru. Ja trūkst magnija, kalcijs var uzkrāties mīkstajos audos, nevis kaulos, kas var novest pie veselības problēmām. Tieši tāpēc magnija optimāls daudzums orgnismā ir svarīgs ne tikai jaunībā, bet arī vecākiem cilvēkiem, lai samazinātu osteoporozes risku.
Kur dabīgi iegūt magniju? Labākie magnija avoti uzturā
Cilvēka organisms pats magniju nespēj sintezēt, ir svarīgi magniju uzņemt ar pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Ir vērtīgi zināt, ka tikai aptuveni viena trešā daļa no visa uzņemtā magnija daudzuma, uzsūcas organismā, pārējais tiek izvadīts caur nierēm. Ja organismā ir konstatēta magnija nepietiekamība, tādā gadījumā magnija izvadīšana krietni samazinās vai nenotiek vispār. Magnijam organismā palīdz uzsūkties B6 vitamīns, piens un piena olbaltumvielas, taču alkohols, tauki, fosfors, kā arī B1 un B6 vitamīna deficīts, tieši pretēji, – kavē magnija absorbciju.
Atkarībā no vecuma, dzimuma un veselības stāvokļa, var atšķirties optimālā magnija dienas deva, tādēļ ir ieteicams konsultēties ar veselības speciālistiem, pirms uzsākt papildu uztura bagātinātāju lietošanu. Visbiežāk magnija dienas devu normas iedala šādi:
- Vīriešiem vecumā no 19 – 30 gadiem ieteicams uzņemt 400 mg magniju, bet pārsniedzot 30 gadu vecumu – 420 mg;
- Sievietēm vecumā no 19 – 30 gadiem ieteicams uzņemt 310 mg magniju, bet pārsniedzot 30 gadu vecumu – 320 mg;
- Bērniem dienas ieteicamā magnija deva ir robežās no 80 – 240 mg (no viena līdz trīs gadu vecumam 80 mg, četru līdz astoņu gadu veciem bērniem 130 mg, bet no deviņu līdz 13 gadu vecumam – 240 mg).
Lai nodrošinātu pietiekamu magnija daudzumu organismā, ieteicams uzturā iekļaut tumši zaļos lapu dārzeņus, kā spinātus un rukolu, riekstus un sēklas un jo īpaši mandeles, indijas un Brazīlijas riekstus, ķirbju sēklas, tāpat arī pilngraudu produktus, banānus un visa veida pākšaugus – lēcas, pupiņas, turku zirņi, zirņi un sojas pupiņas. Tumšajā šokolādē, kuras sastāvā ir vismaz 70% kakao, ir 64 miligrami magnija uz 28 gramiem šokolādes. Turklāt tajā ir arī daudz dzelzs, vara un mangāna. Arī avokado ir lielisks magnija avots, kas satur 15% magnija no ieteicamās dienas devas. Turklāt tas ir bagāts ar kāliju, B grupas vitamīniem un K vitamīnu, padarot to par uzturvielām bagātu un veselīgu izvēli.
Ja uzturs ir vienveidīgs vai no tā ir izslēgti magniju saturoši pārtikas produkti, papildus ir ieteicams lietot magniju saturošus uztura bagātinātājus. Ir svarīgi atcerēties, ka neviens uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu pārtiku, bet nodrošina, ka organisms saņem tam nepieciešamās uzturvielas. Sportistiem, senioriem un cilvēkiem ar stresainu dzīvesveidu var būt grūti uzņemt pietiekamu magnija daudzumu tikai ar uzturu, tāpēc uztura bagātinātāji var būt labs risinājums.
Vai iespējams uzņemt pārāk daudz magnija?
No dabīgas pārtikas – nē. Taču pārmērīga uztura bagātinātāju lietošana (virs 350 mg dienā papildus uzturam) var izraisīt vieglus gremošanas traucējumus, piemēram, caureju. Vienmēr ievēro ieteicamās devas un, ja rodas šaubas, konsultējies ar ārstu vai farmaceitu.
Magnijs ir kā neredzamais dzinējspēks, kas rūpējas par mūsu veselību ik soli.
Tas ne tikai atbalsta muskuļus un sirdi, bet arī palīdz cīnīties ar stresu, veicina pilnvērtīgu naktsmiera atpūtu un dod enerģiju ikdienas gaitām. Šis minerāls bieži tiek nepelnīti ignorēts, bet, pievēršot tam uzmanību, iespējams uzlabot ne tikai fizisko, bet arī emocionālo pašsajūtu.
Tavs ceļš uz labāku veselību var sākties jau šodien – ar vienu nelielu soli.
Ieskaties mūsu piedāvājumā un izvēlies piemērotāko magnija formu savam dzīvesstilam.